Choroby zawodowe

  Choroba zawodowa to schorzenie powstające w wyniku działania szkodliwych dla zdrowia czynników, z którymi pracownik ma do czynienia w środowisku pracy. Powodem choroby zawodowej może być metoda wykonywania pracy. Poniżej stworzyliśmy listę najczęściej występujących chorób zawodowych w Polsce.

  Pylica płuc ­– numer 1

  Pylica płuc jest przewlekłą chorobą układu oddechowego. Jej przyczyną jest wdychanie pyłów. Przeciętny czas rozwoju tej choroby to mniej więcej 15 lat. Natomiast, gdy w miejscu pracy jest bardzo duże zapylenie, to na pylicę płuc możesz zachorować już po 5 latach. Wyróżniającą cechą choroby jest występowanie przewlekłego zapalenia płuc oraz rozwijająca się rozedma płuc. Z biegiem czasu powstaje tak zwane serce płucne oraz pojawia się znaczna niewydolność krążenia. Symptomem pylicy płuc jest kaszel, niewydolność oddechowa oraz krążeniowa. W grupie ryzyka znajdują się osoby zawodowo związane z dużym zapyleniem. Można tutaj wymienić na przykład górników, ekipy remontowe, spawaczy, pracowników zdejmujących z dachów azbest. Wiele lat temu tę chorobę najczęściej diagnozowano u młynarzy z oczywistych przyczyn.

  Choroby zakaźne – numer 2

  Do najpopularniejszych chorób zawodowych zakaźnych zalicza się boreliozę i wirusowe zapalenie wątroby. Na boreliozę narażeni są przede wszystkim leśnicy, rolnicy i weterynarze. Wirusowe zapalenie wątroby bardzo często rozwija się u pracowników służby zdrowia. Leczenie obu tych chorób jest związane z koniecznością przestrzegania przez pacjentów bardzo wielu wymogów, a i tak nie zawsze kończy się powodzeniem. Powikłania w przypadku obu tych chorób są niezwykle poważne i często występujące. W przypadku boreliozy pracownik jest narażony na zespół poboreliozowy. Jego objawy to osłabienie, ciągłe zmęczenie i silne bóle stawów. Natomiast przy zapaleniu wątroby ta choroba może zmienić się w przewlekłe zapalenia. To może prowadzić do uszkodzenia tkanek wątroby i co za tym idzie jej gorszego funkcjonowania. Czasami u pracowników z tą chorobą zakaźną może występować też stłuszczenie wątroby, jej marskości, a nawet nowotworu.

  Uszkodzenie głosu – numer 3

  Mówi się o tym, że jest to najczęstsza choroba zawodowa nauczycieli. Wśród powodów dysfonii zawodowej, to znaczy zaburzeń głosu o podłożu zawodowym, można wymienić przedłużony czas pracy głosem, pracę w hałasie, niewłaściwe warunki akustyczne w salach wykładowych, brak wyposażenia ich w aparaturę nagłaśniającą, pracę w suchych, zapylonych lub przegrzanych pomieszczeniach, często występujące infekcje dróg oddechowych. Bardzo istotnymi czynnikami ryzyka jest też niewłaściwa emisja głosu, palenie papierosów i picie mocnej kawy oraz herbaty. Te dwa ostatnie napoje niezwykle wysuszają śluzówkę. Do tego można jeszcze dodać wady w budowie krtani i podniebienia, przewlekłe schorzenia gardła, zatok oraz krtani, alergie, zaburzenia hormonalne, czy refluks przełykowo-żołądkowy. Zazwyczaj zmęczenie głosowe traktuje się jak ostre zapalenie krtani. W taki sam sposób się je leczy.

  Problemy ze słuchem – numer 4

  Ze znacznym ubytkiem słuchu najczęściej zmagają się te osoby, które na co dzień pracują w hałasie i te, które stykają się czasami z silnym hałasem. Mamy taj na myśli jednorazowe wydarzenie, na przykład wybuch. Po 5 latach pracy w miejscu, w którym pracownik pracuje w hałasie na poziomie 100 decybeli, może się on liczyć z 12-procentowym ryzykiem utraty słuchu. Natomiast po 10 latach pracy w takim miejscu to ryzyko wynosi już 30 procent. Dlatego praca w takich miejscach jest rzadko wybierana przez osoby, które mogą się zatrudnić gdzieś indziej. Jak wiadomo, zdrowie jest najważniejsze. Organizm ludzki w tak dużym hałasie reaguje tak samo, jakby był w czasie bardzo silnego stresy. Oznacza to, że: zwiększa się ciśnienie krwi, mięśnie samoistnie się napinają, zwiększa się poziom adrenaliny we krwi, koncentracja i skupienie uwagi również się maksymalizuje, układ trawienny działa dużo wolniej. Wszystkie te sygnały organizmu wpływają na stan zdrowia, a co za tym idzie na jakość życia.

  Choroby obwodowego układu nerwowego – numer 5

  Uszkodzenie nerwów obwodowych jest najczęściej występującym powodem zaburzeń czucia. Na tę chorobę zawodową zazwyczaj chorują osoby, które w czasie pracy wykonują powtarzające się niewielkie ruchy, na przykład używają myszki komputerowej. Mikrourazy tworzące się w czasie wykonywania codziennych obowiązków powodują zapalenie ścięgien prostowników nadgarstka oraz palców. Może występować również zespół cieśni nadgarstka. Natomiast pracownicy branży budowlanej, na przykład posadzkarze często chorują na zapalenie kaletki stawu kolanowego. Gdy pracownik wykonuje jeszcze cięższą pracę fizyczną, to może dojść do uszkodzenia większych stawów, na przykład łokciowych oraz barkowych. Wszystkie wymienione wcześniej zmiany w stawach są zazwyczaj nieodwracalne. Czasami ratunkiem jest tylko leczenie operacyjne.

  Przewlekłe choroby układu ruchu – numer 6

  Przewlekłe choroby układu ruchu mogą się rozwinąć u osób, które są narażone na długotrwałe działanie mikrourazów oraz na znaczne przeciążenia. Często cierpią na nie masażyści oraz stomatolodzy.

  porady medyczne przez internet