Wątroba odpowiada za bardzo ważne funkcje w organizmie człowieka. Te funkcje to między innymi: metabolizowanie substancji odżywczych, magazynowanie części witamin, synteza białek, wydzielanie żółci, detoksykacja organizmu. Moglibyśmy tak wymieniać jeszcze długo. Chcemy Ci tylko uświadomić, że wątroba jest bardzo ważna i warto dbać o jej zdrowie.

  Poważne uszkodzenie komórek wątroby może prowadzić do zaburzenia funkcjonowania tego narządu, a co za tym idzie do nieprawidłowego działania wszystkich pozostałych organów w ludzkim ciele. Do najpopularniejszych objawów, które występują przy chorobach wątroby oraz dróg żółciowych możemy zaliczyć: zmęczenie, apatię, zbytnią senność, problemy z koncentracją, niestrawność, wzdęcia, nudność, wymioty, jadłowstręt oraz bóle w okolicy prawego podżebrza.

  Jakie są najczęstsze przyczyny chorób wątroby?

  Do czynników, które mogą prowadzić do uszkodzenia komórek wątroby, możemy zaliczyć: alkohol, wirusy, część leków, toksyczne substancje w pożywieniu, takie jak na przykład pleśnie, metale ciężkie oraz niewłaściwe produkty przemiany materii. W ostatnich dwudziestu latach w bardzo dużym stopniu zwiększyła się liczba osób, które cierpią na nadwagę lub otyłość. Poza zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2, nadciśnienia oraz zaburzeń lipidowych, zbędne kilogramy, mogą prowadzić również do nadmiernego obciążenia wątroby i do zaburzeń jej funkcjonowania. Otyłość jest uznawana za niezależny czynnik ryzyka włóknienia oraz pozostałych chorób wątroby.

  Na czym polega niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD)?

  Możemy zaobserwować znaczący wzrost zachorowalności na NAFLD. W Polsce szacuje się, że około 15 procent społeczeństwa, czyli w przeliczeniu około 6 milionów osób, cierpi na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby. Występowanie NAFLD jest w bardzo dużej mierze związane na przykład ze wcześniej już wspomnianą epidemią otyłości, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu drugiego oraz z zespołem metabolicznych.

  Wśród osób, które chorują na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby bardzo często występuje też hiperglikemia. Do czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na tę chorobę możemy zaliczyć: płeć męską, zaawansowany wiek oraz szybkie zmniejszenie się masy ciała w przypadku osób otyłych.

  Jakie są objawy alkoholowego uszkodzenia wątroby?

  W czasie procesu metabolizowania alkoholu wytwarzają się substancje, które są toksyczne dla wątroby. Granica, od której alkohol ma toksyczny wpływ na ten narząd, jest zależna od bardzo wielu parametrów. Można tutaj wymienić na przykład: wcześniej przebyte choroby, płeć oraz stan odżywienia.

  Przewlekłe, zbyt duże spożywanie alkoholu to jedna z wielu przyczyn stłuszczenia wątroby. Narażone na zachowanie są osoby, które w ciągu dnia spożywają alkohol w ilości około: 60 gramów alkoholu etylowego, czyli 200 ml wódki, 1 l wina, 2,5 l piwa (mężczyźni) lub 20 gramów alkoholu etylowego (kobiety). Na szczęście poalkoholowe stłuszczenie wątroby może być odwracalne. Ważne jest jednak to, żeby całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu i zacząć wreszcie odpowiednio dbać o swoją wątrobę.

  W przeciwnym wypadku może dojść do następnych faz uszkodzenia wątroby. Mamy tutaj na myśli na przykład alkoholowe zapalenie wątroby, a w dalszym stadium marskość tego narządu.

  Kto jest narażony na polekowe uszkodzenie wątroby?

  Warto jest wiedzieć o tym, że wątroba odpowiada za metabolizm większości leków. To sprawia, że jest ona narażona na wpływ leków, które są powszechnie uznane za Mówiąc inaczej toksyczne dla komórek wątroby. Te komórki nazywa się hepatocytami. Ponad 1000 leków i produktów ziołowych może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby. W praktyce oznacza to, że prawie każdy lek może spowodować u pacjenta polekowe uszkodzenie wątroby. Zatrucie lekami może powodować ostrą niewydolność wątroby oraz do przewlekłego toksycznego zapalenia tego narządu.

  Toksyczny wpływ może występować, gdy osoba spożyje za dużą dawkę leku. Mówimy wtedy o zatruciu lekami. Przyjęcie za dużej dawki leków może skończyć się również działaniami niepożądanymi albo reakcją alergiczną. W tym ostatnim przypadku nawet niewielkie przedawkowanie może się wiązać z bardzo poważnymi konsekwencjami. Czynniki prowadzące do ujawnienia się toksycznego, polekowego uszkodzenia wątroby to na przykład czynniki genetyczne, wiek, płeć, stan odżywienia oraz przyjmowanie kilku leków w tym samym czasie.

  Leczenie polekowego uszkodzenia wątroby zaczyna się od zaprzestania przyjmowania leków, które je wywołały. W przypadku polekowego uszkodzenia wątroby, które występuje w postaci niewydolności wątroby, czasami niezbędne jest jej przeszczepienie. Nie ma możliwości uratowania tego narządu. Najlepszym rozwiązaniem, żeby uniknąć tej choroby jest w miarę możliwości ograniczenie ilości przyjmowanych leków, w szczególności tych, które są uznawane za hepatotoksyczne.

  Do często występujących chorób tego narządu możemy zaliczyć również wirusowe zapalenie wątroby. To choroba zakaźna, która rozpoczyna się od pierwotnego uszkodzenia wątroby.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.