Choroby bakteryjne - objawy i leczenie

  O chorobach bakteryjnych mów się bardzo często. Jak jednak poznać, że mamy z nimi do czynienia? Jak leczy się choroby bakteryjne? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

  Choroby bakteryjne – co to takiego?

  Choroby bakteryjne należą do grupy schorzeń, które spowodowane zostały inwazją chorobotwórczych bakterii, nazywanych również patogenami. Choroby bakteryjne są stosunkowo częstą grupą chorób zakaźnych, z którymi borykają się ludzie.

  Schorzenia bakteryjne przybierać mogą stosunkowo łagodny przebieg, co oznacza, że również w bardzo łatwy sposób można zapobiec ich rozprzestrzenianiu. Istnieją jednak przypadki, gdzie schorzenie bywa niebezpieczne, a co za tym idzie, łatwo się rozprzestrzenia i może nawet spowodować epidemię. Do chorób niezwykle niebezpiecznych zalicza się między innymi cholerę raz dżumę.

  Choroby bakteryjne są stosunkowo częstą grupą chorób zakaźnych atakujących człowieka. Takie schorzenia, jak: angina, próchnica zębów, gruźlica, salmonella, borelioza, a także stany zapalne poszczególnych narządów wywołane infekcją bakteryjną, są znane niemal wszystkim.

  Choroby bakteryjne mogą być wywołane bezpośrednim kontaktem z zakażoną osobą i tutaj mowa o chorobach, które przenoszoną są drogą kropelkową, poprzez pocałunki, jak również wskutek kaszlu. Niektóre schorzenia mogą być spowodowane kontaktem pośrednim, czyli np. przez dotyk zakażonych przedmiotów, pokarm, czy wodę.

  Choroby bakteryjne skóry


  Choroby bakteryjne mogą również dotknąć skóry. Za ich wystąpienie odpowiedzialne są infekcje gronkowcowe lub paciorkowcowe. Do tego typu schorzeń zaliczyć można m.in. czyraki. Czyrak jest stanem zapalnym mieszka włosowego oraz jego otoczenia. W przebiegu tego schorzenia dochodzi do obumarcia i rozpadu tkanek w otoczeniu mieszka.

  W następstwie tego tworzy się guz zawierający martwe tkanki, który następnie oddziela się od skóry i pozostawia w niej ubytek. Zmiana zwykle tworzy się przez kilka dni i bardzo często towarzyszy jej bolesność. Początkowo skóra jest żywoczerwona i obrzęknięta, po kilku dniach na jej powierzchni tworzy się krosta.

  Do bakteryjnych chorób skóry można także zaliczyć zapalenie mieszków włosowych i figówki. Jak sama nazwa wskazuje mamy tutaj do czynienia ze stanem zapalnym mieszka włosowego. Stan ten daje objawy w postaci pojedynczego pęcherzyka lub kilku pęcherzyków wypełnionych treścią ropną, czasami przebitych w centrum włosem. Zmiany mogą pojawić się na twarzy, tułowiu oraz na kończynach.

  Róża to kolejna z bakteryjnych chorób, która charakteryzuje się zmianami skórnymi umiejscowionymi na twarzy i kończynach. Ognisko zapalne skóry przybiera postać żywoczerwoną, staje się obrzęknięte, wyraźnie odgraniczone od otoczenia. Skóra staje się wygładzona i lśniąca. Charakterystyczny dla tego schorzenia jest nagły początek. Zmianom występującym na skórze zwykle towarzyszy gorączka, dreszcze oraz typowe objawy dla przeziębienia.

  Choroby bakteryjne przenoszone drogą płciową

  Wśród szerokiego grona chorób bakteryjnych można znaleźć również te, które przenoszone są drogą płciową. Jedną z najpowszechniejszych chorób tego typu rzeżączka,(zwana również tryprem). Rzeżączkę powoduje zakażenie bakteriami gram-ujemnymi, zwanymi również dwoinkami rzeżączki.

  Rzeżączka może przybierać postać ostrą lub przewlekłą. Zakażenie może rozwijać się w drogach moczowo-płciowych, jak również w odbycie. Stan zapalny może również dotknąć spojówek, czy gardła. Do charakterystycznych objawów rzeżączki zaliczyć można ból i pieczenie w czasie oddawania moczu.

  Dodatkowo u mężczyzn może pojawić się biała, żółta lub zielona wydzielina z penisa, jak również ból w czasie wzwodu. Z kolei u kobiet mogą wystąpić ropne upławy oraz zaburzenia cyklu miesiączkowego.

  Kiła (zwana także syfilisem), to również często spotykana choroba bakteryjna, która przenoszona jest drogą płciową. Syfilisem zarazić się można poprzez  infekcje krętkiem bladym. Początkowym objawem tego schorzenia jest specyficzny niebolesny naciek w okolicach narządów płciowych. Z reguły występuje pojedynczo. Z czasem naciek te zmienia swoją postać, staje się owrzodzeniem.

  Pozostałe choroby bakteryjne

  Do pozostałych chorób bakteryjnych można zaliczyć między innymi anginę, błonicę, szkarlatynę, czerwonkę, jad kiełbasiany, boreliozę czy salmonellozę. Innymi, choć rzadko występującymi schorzenia są dżuma, cholera, trąd, czy krztusiec.

  Każde z tych schorzeń daje swoje specyficzne objawy. Jednak nie mając odpowiedniej wiedzy, często stwierdzić, z czym mamy do czynienia. Dlatego, gdy zauważymy, że z naszym organizmem dzieje się coś złego, powinniśmy od razu zapisać się na wizytę do lekarza rodzinnego.

  Leczenie chorób bakteryjnych

  Jak leczy się choroby bakteryjne? To pytanie pewnie zadaje sobie w tej chwili bardzo wiele osób i nie ma w tym nic złego, w końcu odpowiednio dobrane leczenie zapewnia powrót do zdrowia. Jak w takim razie wygląda leczenie chorób bakteryjnych? Lekarz w tego typu schorzeniach zazwyczaj

  zalecenia antybiotyki, jak np. penicylinę.

  W czasie leczenia antybiotykami zalecane jest również stosowanie leków osłonowych (probiotyków), by nie zniszczyć flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, zminimalizować ryzyko wystąpienia biegunki oraz grzybicy przewody pokarmowego. Zarówno diagnostyka, jak i samo leczenie chorób bakteryjnych opiera się na ocenie objawów.

  W razie problemów z postawieniem diagnozy, lekarz może zalecić wykonanie specjalnych testów na wykrycie poszczególnych drobnoustrojów, jak w przypadku zapalenia migdałków, czy ciężkiego zapalenia płuc.

  Co ważne, nigdy nie wolno lekceważyć objawów. Każda choroba bakteryjna wymaga leczenia, bo tylko w ten sposób można uniknąć wystąpienia powikłań.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  e doktor