Chlamydia

  Chlamydia jest jednym z najczęściej rozpoznawanych zakażeń u osób, które są aktywne seksualnie. Powodem choroby jest zazwyczaj bardzo duża ilość partnerów seksualnych, rezygnacja ze stosowania prezerwatyw i nieprzestrzeganie zasad higieny osobistej. Nieleczona chlamydia może być przyczyną wielu groźnych powikłań, jak również pojawić się u noworodka z powodu porodu naturalnego. Czym jest chlamydia? Jakie są jej przyczyny oraz objawy? W jaki sposób można zdiagnozować oraz leczyć tę chorobę? Jakie powikłania mogą być związane z chlamydią?

  Co to jest chlamydia?

  Chlamydia jest bakterią wywołującą infekcję. Chorobę przenosi się przez kontakty seksualne dopochwowe oraz analne. Najczęściej rozpoznaje się ją u osób w wieku od 15 do 24 lat, które nie stosują prezerwatyw albo często zmieniają partnerów. Na chlamydię narażone są osoby młode, które prowadzą aktywne życie seksualne bez zabezpieczenia. Często można ją zdiagnozować również u kobiet, które używają doustnej antykoncepcji. Nosiciel bakterii przez wiele lat może nie mieć w ogóle świadomości, że jest zakażony, bo objawy chlamydii mogą prawie nie występować. To bardzo groźna sytuacja, bo nieleczona chlamydia może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób.

  Chlamydia może występować też u małych dzieci, które są rodzone naturalnie przez zarażone kobiety. Rzadko infekcja jest wywołane przez nieodpowiednią higienę, czyli używanie cudzego ręcznika, pościeli oraz pozostałych rzeczy osobistych. Choroba bardzo często przebiega bezobjawowe, do czasu pojawienia się powikłań. Można do nich zaliczyć na przykład zapalenie przydatków albo zapalenie najądrza. Chlamydia może również prowadzić do bezpłodności. Zakażenie serotypem L1, L2, L3 może prowadzić do rozwoju ziarniniaka wenerycznego, tak zwanej ziarnicy wenerycznej pachwin. Natomiast serotyp D-K jest powodem nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej i śluzowo-ropnego zapalenia szyjki macicy.

  Jakie są typy chlamydii?

  Można wymienić następujące rodzaje chlamydii: chlamydia trachomatis, chlamydia pneumoniae, oraz chlamydie psittaci.

  Jakie są przyczyny chlamydii?

  Zakażenie bakteriami chlamydii może odbyć się na wiele rozmaitych sposobów. Ryzyko zachorowania na chlamydię zwiększa: stosunek seksualny bez prezerwatywy, seks oralny, seks analny, posiadanie wielu partnerów seksualnych, wcześniejsze choroby weneryczne.

  Jakie są objawy chlamydii?

  Ta choroba najczęściej przebiega całkowicie bezobjawowo. Szacuje się, że żadne dolegliwości nie pojawiają się u 75 procent kobiet i u 50 procent mężczyzn. U kobiet w związku z chlamydią mogą występować następujące objawy: zaczerwienie ujścia cewki moczowej, obrzęk ujścia cewki moczowej, parcie na pęcherz, ból oraz pieczenie w trakcie oddawania moczu, ropno-śluzowa wydzielina, przesunięcie terminu miesiączki, wydłużenie czasu trwania miesiączki,     krwawienia międzymiesiączkowe, ból podbrzusza, krwawienie z pochwy, ból podczas stosunku, krwawienie bezpośrednio po stosunku, wydzielina z oka oraz zaczerwienie oraz podrażnienie oka. Natomiast u mężczyzn mogą występować następujące objawy chlamydii:    wydzielina z cewki moczowej, ból podczas oddawania moczu,    pieczenie przy oddawaniu moczu, swędzenie podczas oddawania moczu, ból jąder, stan zapalny odbytnicy,    wydzielina z odbytu, obrzęk jąder, ból stawów, wydzielina z oka oraz zaczerwienie i podrażnienie oka.

  Objawami chlamydii pneumoniae może być natomiast: zapalenie krtani, oskrzeli, zatok i zapalenie płuc. Leczenie tego rodzaju chlamydii jest bardzo skomplikowane, bo jest ona odporna na działanie antybiotyków. Symptomami chlamydii psittaci jest wysoka gorączka oraz silne dreszcze. Mogą występować również bóle głowy i suchy, szczekający kaszel. W ciężkich przypadkach można dojść do zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia. U niektórych osób mogą pojawiać się: biegunki, nudności, wymioty, powiększenie wątroby i śledziony. Ten rodzaj chlamydii leczy się przez podawanie antybiotyków. Natomiast gdy choroba ma ciężki przebieg, to osoba chora musi przebywać w szpitalu. Chlamydia jest bardzo ciężka do zdiagnozowania, bo bardzo często przebiega bezobjawowo.

  W jaki sposób można zapobiegać chorobom wenerycznym?

  Zakażenie chlamydią jest bardzo groźne oraz trudne do rozpoznania. Może być ono przyczyną wielu powikłań, które mogą być niebezpieczne również dla dziecka w łonie matki. W profilaktyce chlamydii bardzo istotne jest, żeby: ograniczyć ilość partnerów seksualnych, używać prezerwatyw, zrezygnować ze współżycia, gdy występuje podejrzenie infekcji, unikać przygodnych stosunków seksualnych, wykonywać regularne badania przesiewowe oraz zrezygnować z irygacji pochwy.

  Jak leczy się chlamydię?

  W leczeniu chlamydii zazwyczaj podaje się antybiotyki obojgu partnerom seksualnym. Antybiotykoterapia polega na podawaniu jednorazowej dawki azytromycyny albo doxycyklinum przez siedem dni. U kobiet w ciąży i u osób, które są uczulone na ten środek, można zastosować erytromycynę. Właściwy preparat i dawkę powinien określić lekarz wenerolog. Podczas leczenia należy się powstrzymać od uprawiania seksu.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.