borelioza

  Borelioza nazywana jest również chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową. Jest to choroba zakaźna, którą przenoszą kleszcze. Daje bardzo niespecyficzne objawy. To sprawia, że jej zdiagnozowanie, jest skomplikowane i długotrwałe. W jaki sposób można się ochronić przed boreliozą? Jak się ją leczy? Czy dostępne metody są skuteczne?

  Jakie są przyczyny boreliozy?

  Borelioza jest chorobą wieloukładową. Wywołują ją bakterie, które należą do krętków z rodzaju Borrelia, inaczej Borrelia burgdorferi sensu lato. Czasami jest tak, że tę chorobę nazywa się również krętkowicą kleszczową lub chorobą z Lyme. Chorobę tę przenoszą kleszcze z gatunku Ixodes, które żerują na rozmaitych wolnożyjących ptakach i ssakach. Bardzo często ich żywicielem zupełnie nieświadomie zostaje człowiek.

  Boreliozą można się zakazić w okresie od maja do listopada. Tak właśnie, kształtuje się sezonowa aktywność kleszczy. W języku angielskim borelioza nazywana jest chorobą z Lyme. Wzięło się to od miejscowości Lyme oraz Old Lyme w amerykańskim stanie Connectituc. Tam w 1977 roku pojawiły się pierwsze osoby zarażone boreliozą.

  Czy każdy kleszcz jest niebezpieczny?

  Nie ma nic dziwnego w tym, że ludzie boją się kleszczy i co za tym idzie, zachorowania na boreliozę. Jednak nie każdy kleszcz jest zarażony krętkami z rodzaju Borrelia. Musisz wiedzieć o tym, że nawet kontakt z takim zarażonym kleszczem nie zawsze będzie jednoznaczny z zachorowaniem na boreliozę. Jeżeli usuniesz go w krótkim czasie po ukąszeniu, to przeniesienie przez niego niebezpiecznych dla człowieka bakterii jest minimalne. Miejsce po ukąszeniu kleszcza powinno być bardzo dokładnie zdezynfekowane.

  Po tym wydarzeniu powinieneś bardzo szczegółowo każdego dnia oglądać swoje ciało i patrzeć, czy nie masz jakiś niepokojących objawów. Najlepiej robić to przez 30 dni od ukąszenia przez kleszcza. Jeżeli zaobserwujesz u siebie jakieś alarmujące symptomy, to powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

  Jakie są objawy boreliozy?

  Przebieg boreliozy można podzielić na trzy etapy: wczesny miejscowy, wczesne zakażenie rozsiane i późny etap zakażenia. Bardzo charakterystycznym objawem pierwszej fazy jest rumień wędrujący. Występuje on na powierzchni skóry, w tym miejscu, w którym ukąsił Cię kleszcz. Z czasem zwiększa on swoje rozmiary. To znaczy rumień, a nie kleszcz. Rumień stopniowo zaczyna się rozjaśniać w jego środkowej części. Rumień może wystąpić w ciągu miesiąca od ukąszenia Cię przez kleszcza. Chociaż można go stosunkowo łatwo zaobserwować, to nie występuje on w każdym przypadku zarażenia.

  We wczesnej fazie boreliozy, możesz się czuć tak ,jakbyś był przeziębiony. Możesz odczuwać zmęczenie, osłabienie, uczucie rozbicia. Mogą Cię boleć mięśnie i stawy. Charakterystycznym objawem dla tej choroby jest również sztywność karku lub bardzo duże powiększenie węzłów chłonnych. W drugiej fazie, czyli we wczesnym zakażeniu rozsianym, możesz odczuwać objawy na tle neurologicznym. Jest to związane z porażeniem nerwów czaszkowych, stanami zapalnymi korzeni nerwowych, jak również z limfocytowym zapaleniem opon mózgowych. Symptomy boreliozy dotyczą też stawów. Chodzi tutaj o stany zapalne poszczególnych stawów. Borelioza może atakować też układ sercowo-naczyniowy i przyczyniać się do zaburzeń rytmu serca. Druga faza zarażenia może trwać od kilku dni do nawet dwóch lat.

  Objawy późnej fazy zakażenia boreliozą występują nawet po paru latach od ukąszenia. Są to zazwyczaj przewlekłe zapalenia stawów. Dotyczą one głównie tych dużych, jak na przykład staw biodrowy lub barkowy. Można zaobserwować również przewlekłe zanikowe zapalenia skóry kończyn. Obejmują one miejsca, w których było ukąszenie przez kleszcza. Bardzo specyficzną postacią choroby jest neuroborelioza. Może ona dotyczyć obwodowego albo ośrodkowego układu nerwowego. To sprawia, że gdy jesteś chory na boreliozę, to musisz zmagać się ze stanami zapalnymi poszczególnych nerwów. Mogą Cię również dotykać problemy z pamięcią, a nawet związane z uszkodzeniami mózgu.

  Jakie są metody leczenia boreliozy?

  Krętki z rodzaju Borrelia to bakterie. Właśnie dlatego boreliozę leczy się za pomocą antybiotyków. Im wcześniej rozpoczniesz leczenie boreliozy, tym większe masz szanse, że ta choroba nie zostawi po sobie żadnego śladu. O typie antybiotyku i czasie trwania antybiotykoterapii decyduje lekarz. Jego decyzja opiera się o fazę choroby oraz stopień rozprzestrzenienia się choroby w organizmie. Leczenie antybiotykami powinno trwać nie dłużej niż 30 dni.

  Na bardzo wczesnych etapach boreliozy lekarz może Ci przepisać amoksycykliny lub doksycykliny. Jeżeli źle znosisz kurację tymi antybiotykami, to lekarz może zaproponować Ci alternatywną terapię z zastosowaniem cefuroksymu. W trzecim etapie choroby osoby dorosłe można leczyć ceftriaksonem lub penicylina krystaliczną.

  Czy w ogóle da się ochronić przed boreliozą?

  Jak dotąd nie została jeszcze wynaleziona żadna szczepionka, która skutecznie chroniłaby przed boreliozą. Jedynym wyjściem jest podejmowanie działań, które mają zapobiegać ukąszeniu Cię przez kleszcza. Lepiej unikać lasów i parków.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.