lekarze online

  Ból brzucha to jeden z często występujących objawów, który nie zawsze musi jednak wskazywać na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Pobolewanie w dolnej części brzucha najczęściej nie wskazuje na żadną konkretną chorobę, ale jeśli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas lub regularnie powraca, należy skontaktować to z lekarzem. Zleci on wykonanie odpowiednich badań, które pomogą postawić prawidłową diagnozę i dobrać skuteczną metodę leczenia. Trzeba pamiętać o tym, że niepozorny ból z lewej strony brzucha może mieć wiele przyczyn, a kluczowe jest znalezienie pierwotnego powodu wystąpienia danej dolegliwości.

  O czym może świadczyć ból po lewej stronie brzucha?

  Ból brzucha po lewej stronie może wskazywać na choroby śledziony, szczególnie jeśli jest umiejscowiony pod żebrami. Wynika on z jej powiększenia się, przez co zaczyna ona uciskać okoliczne organy. Nieprzyjemne dolegliwości mogą być skutkiem wielorakich chorób zakaźnych, łącznie z gruźlicą czy toksoplazmozą. Do powiększenia śledziony dochodzi również w wyniku niedokrwistości hemolitycznej, marskości wątroby, sarkoidozy. Jeżeli ból po lewej stronie brzucha pojawi się nagle, o dużym nasileniu, najczęściej powodem jest pęknięcie śledziony, co wymaga natychmiastowej interwencji lekarza i wycięcia narządu. Ból po lewej stronie może wskazywać również o rozwoju choroby nowotworowej lub ropniu śledziony. Wiąże się to z wystąpieniem szeregu dodatkowych objawów, łącznie z gorączką, płytkim oddechem i brakiem łaknienia.

  Pobolewanie lewej części brzucha może wskazywać na przewlekłe zapalenie trzustki. Charakterystyczne dla tej przypadłości jest rozprzestrzenienie się bólu od nadbrzusza do wyższych partii ciała, aż do barku. Objawy nasilają się po zjedzeniu posiłku lub wypiciu alkoholu oraz przy wysiłku i kaszlu. Zapaleniu trzustki towarzyszą również symptomy w postaci wzdęć, uczucia pełności, wymiotów i biegunki. Przy ostrym zapaleniu trzustki występuje gorączka, nudności, zmiany skórne i zwracanie treści żołądkowej.

  Powodem bolącego brzucha po lewej stronie może być tętniak aorty brzusznej. Ból jest ciągnący, wręcz rozrywający, promieniujący do niższych partii ciała. Kolejną przyczyną jego wystąpienia może być zapalenie przydatków. Wskazuje na to skurczowy ból, uczucie osłabienia, podwyższona temperatura ciała, nudności i wymioty. Ból w lewej części brzucha nierzadko wskazuje na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, objawy nasilają się po paru godzinach od spożycia pokarmu. Za dolegliwości bólowe może odpowiadać także zapalenie błony śluzowej żołądka. Przyczyną stanu zapalnego jest często Helicobacter pylori, ale może nią być też nadmierna podaż alkoholu, nadprodukcja żółci, choroba o podłożu autoimmunologicznym.

  W przypadku wystąpienia skurczowego bólu po lewej stronie brzucha można podejrzewać zapalenie uchyłków jelita grubego. Wskazuje na to nasilenie objawów podczas naciskania zmienionego chorobowo miejsca. Towarzyszą temu często inne symptomy, łącznie z wysoką gorączką, nudnościami, zaparciami, dreszczami. Ból w lewej części brzucha może wskazywać na kamienie nerkowe, co wiąże się z wystąpieniem silnego bólu z boku i pleców pod żebrami. W przypadku półpaśca również można mówić o bólu po lewej stronie brzucha, najczęściej pojawia się też bolesna wysypka. Ból w lewej części brzucha występuje przy wzdęciach, niestrawności, menstruacji, przepukliny.

  Niepokojące objawy warto niezwłocznie zgłaszać lekarzowi

  Konsultacje lekarskie online ułatwiają kontakt nie tylko z lekarzem rodzinnym, ale też z rozmaitymi specjalistami, bez konieczności czekania na swoją kolej przez wiele tygodni/miesięcy. Możliwe jest konsultowanie się z nimi bez wychodzenia z domu, w sposób wygodny i bezpieczny. Co więcej, pacjent może liczyć na wysoki poziom opieki, poczuć się jak podczas tradycyjnej wizyty w przychodni. Wszystko można załatwić przez Internet, wystarczy wejść na odpowiednią stronę www, po czym wybrać opcję konsultacji online i wyszukać potrzebnego specjalistę, zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami i kierując się opiniami wystawionymi przez innych pacjentów. Wybranie dogodnego dla siebie terminu i umówienie się na wizytę zajmuje dosłownie chwilę. Konsultacje można opłacić już podczas umawiania wizyty lub po jej odbyciu, co również można zrobić za pomocą szybkiego przelewu online.

  Pacjent zawsze otrzymuje potwierdzenie zamówionej wizyty lekarskiej, łącznie z praktycznymi instrukcjami dotyczącymi tego, jak przygotować się do konsultacjo online. Można również liczyć na wysłanie przypomnienia o zbliżającym się terminie wizyty, aby przypadkiem o niej nie zapomnieć. Warto wiedzieć, że do wyboru jest wiele rodzajów konsultacji online. W zależności od swoich preferencji i potrzeb, można zdecydować się na klasyczną konsultację telefoniczną, chat lub konsultację wideo. Możliwe jest wobec tego rozmawianie z lekarzem, widząc się nawzajem. Kolejną zaletą telemedycyny będzie możliwość wystawienia e-recepty (kod do jej zrealizowania w aptece zostanie wysłany bezpośrednio na podany numer telefonu pacjenta), e-zwolnienia lekarskiego czy e-skierowania do konkretnego specjalisty. Jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób na skontaktowanie się z dowolnym lekarzem, otrzymaniem diagnozy i leczenia bez wychodzenia z domu.