badanie krwi na pasożyty

  Każdego dnia człowiek jest narażony na zarażenie się pasożytami. Można je spotkać między innymi w organizmach zwierząt, w glebie, w wodzie i w jedzeniu. Nosicielami różnego typu pasożytów są też inne osoby. Zarażenie nie zawsze wiąże się z konkretnymi objawami. Właśnie z tego powodu, jeżeli występuje jakiekolwiek podejrzenie, to dobrze jest wykonać badanie na pasożyty.

  Jak pasożyty dostają się do organizmu ludzkiego?

  Zakażenie pasożytami następuje najczęściej drogą ustną oraz przez układ pokarmowy. Drobnoustroje przedostają się do organizmu przez brudne ręce albo wraz z jedzeniem. Do ust docierają niewidoczne na pierwszy rzut oka jaja pasożytów, które przesuwają się w organizmie człowieka oraz rozwijają do dorosłej formy. Najczęściej jest to związane z różnego rodzaju objawami. Wtedy konieczne jest zrealizowanie badań parazytologicznych.

  Jakie znaczenie ma badanie na pasożyty? Po co się je wykonuje?

  Badanie na pasożyty wykonuje się z próbki krwi albo kału. Badanie na pasożyty kału daje możliwość wykrycia organizmów, które są obecne w układzie pokarmowym człowieka. Mowa tutaj o pasożytach, którymi można się zarazić najczęściej. Można tutaj wymienić przede wszystkim: glistę ludzką, owsiki oraz tasiemce. Tego rodzaju badanie na pasożyty jest konieczne, gdy pojawiają się objawy. Do najpopularniejszych można zaliczyć między innymi: biegunki, wymioty, bóle brzucha, jadłowstręt albo bardzo silny apetyt, utratę masy ciała oraz świąd odbytu.

  Badanie kału na pasożyty należy wykonać minimum trzy razy. Jednak nie zawsze taka ilość jest wystarczająca, żeby można było wykryć zakażenie. Wynik dodatni jest oznaką konieczności dostrzeżenia pod mikroskopem jaja, larwy albo dorosłej formy pasożyta. Wynik badania na pasożyty kału jest gotowy po około tygodniu. Pasożyty, które mogą być niebezpieczne dla człowieka, nie odnoszą się tylko i wyłącznie do układu pokarmowego, ale do całego organizmu. Najczęściej takie objawy jak na przykład: pokrzywka, wysypka, świąd, kaszel, katar, ciągłe zmęczenie, nerwowość, opuchnięcie twarzy, mogą wynikać z zakażenia się pasożytem. Wtedy należy wykonać badanie krwi na pasożyty.

  W jaki sposób wykonuje się badanie na pasożyty?

  Badanie krwi na pasożyty daje możliwość wykrycia większej grupy pasożytów niż tradycyjne badanie kału. Można tutaj wymienić takie pasożyty jak: owsiki, tasiemce, glisty ludzkiego, stawonogi pasożytnicze, pasożyty pochodzące z krajów egzotycznych. Kolejną grupą są pierwotniaki, które są odpowiedzialne  za toksoplazmozę, lambliozę oraz rzęsistkowicę.

  Badanie z krwi na pasożyty jest o wiele prostsze do wykonania niż pozostałe typy badań. Zazwyczaj wystarczy pobranie tylko jednej próbki krwi, żeby jednoznacznie stwierdzić, czy pasożyty są obecne w ludzkim organizmie. Co ciekawe, do wykonania tego badania nie trzeba być na czczo. Badanie krwi na pasożyty jest dostępne dla każdego. Można je zrealizować praktycznie w każdym laboratorium. Koszt analizy krwi, jest zależny od metody, którą się zastosuje. Najczęściej jest to od 30 do 200 zł. Wynik badania krwi na pasożyty można odebrać przeciętnie po dwóch tygodniach. Antygeny są oznaczane osobno dla każdego pasożyta.

  Jakie są metody przeprowadzania badania krwi na pasożyty?

  Tego rodzaju test nie daje możliwości znalezienia pod mikroskopem samego pasożyta, tak jak to ma miejsce w przypadku badania kału. Badanie parazytologiczne krwi daje jedynie możliwość wykrycia obecności specyficznych przeciwciał, które organizm człowieka produkuje w obronie przed konkretnym pasożytem. Są to tak zwane przeciwciała klasy IgM. Najczęściej występują one w początkowym etapie zakażenia. Samoistnie znikają po kilku miesiącach. Natomiast przeciwciała IgG, które pozostają we krwi przez całe życie.

  Tę metodę nazywa się badaniem serologicznym krwi na pasożyty. Te wyjątkowo czułe testy dają możliwość wykrycia nie tylko samego zakażenia, ale również dzięki niemu można określić, w jakiej fazie jest choroba oraz kontrolować postępy w jej leczeniu. Jedyną wadą tego rodzaju badania na pasożyty może być fałszywie ujemny wynik. Jednak możemy mieć z nim do czynienia wyłącznie wtedy, gdy badanie zostało wykonane w początkowej fazie zakażenia.

  Natomiast w testach hemaglutynacji biernej IHA krwinki czerwone są stymulowane surowicą odpornościową. Jeżeli występuje w nich swoisty antygen pasożytniczy, to erytrocyty zlepiają się ze sobą. Dochodzi do zjawiska hemaglutynacji.

  Badania immunoenzymatyczne ELISA do wykrycia antygenów oraz swoistych przeciwciał w surowicy krwi stosują enzymy. Tego rodzaju badanie jest wykonywane w roztworach, które umieszcza się na specjalnych płytkach, które zmieniają zabarwienie, gdy przeciwciała występują w konkretnej próbce materiału badawczego. . Test ELISA jest możliwy do wykonania również na próbce kału.

  Ostatnią już metodą badania krwi na pasożyty jest PCR. Ta metoda molekularna daje możliwość wykrycia obecności w badanej próbce materiału genetycznego, który należy do pasożyta. Tego rodzaju badanie wykonuje się w przypadku zakażenia egzotycznymi pasożytami.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  lekarze online