astma oskrzelowa

  Naturalne metody lecznicze są doskonałym sposobem na złagodzenie objawów astmy oskrzelowej. Stanowią dobre uzupełnienie terapii lekarskiej, ale oczywiście nie mogą być stosowane samodzielnie z pominięciem zaleceń ze strony wykwalifikowanego lekarza. Poznajmy najskuteczniejsze metody łagodzenia dokuczliwych objawów astmy oskrzelowej, dzięki którym, osoba chora może liczyć na znacznie większy komfort w codziennym życiu.

  Przede wszystkim profilaktyka

  Astmatycy są szczególnie narażenie na szkodliwe oddziaływanie czynników środowiskowych, w postaci pyłów oraz zanieczyszczeń. Kontakt z takimi substancjami znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia ataku. Dlatego w przypadku osoby chorej na astmę, najistotniejsze jest unikanie wszelkich czynników ryzyka oraz profilaktyka mająca na celu usunięcie z naszego otoczenia alergenów, kurzu oraz zanieczyszczeń. W mieszkaniu astmatyka z całą pewnością powinien znaleźć się profesjonalny nawilżacz powietrza wyposażony w filtry pochłaniające niebezpieczne substancje oraz pyły.

  Z mieszkania należy pozbyć się ciężkich dywanów, firanek, zasłon oraz wszelkich tkanin, które mogą gromadzić w swojej strukturze kurz oraz szkodliwe drobnoustroje. Kolejną zasadą profilaktyczną jest odpowiednio często zmieniana pościel. Na koniec dołóżmy regularne odkurzanie oraz wietrzenie. Astma oskrzelowa – leczenie naturalne zawsze powinno brać pod uwagę odpowiednią profilaktykę. Należy dołożyć wszelkich starań, aby zachować w mieszkaniu optymalne środowisko dla układu oddechowego oraz wyeliminować większość zagrożeń.

  Zioła oczyszczające układ oddechowy

  Przyjacielem osoby chorej na astmę jest mieszanka odpowiednio wyselekcjonowanych ziół oczyszczających układ oddechowy. Najlepiej sprawdzają się rośliny o właściwościach rozkurczowych oraz ułatwiających odksztuszanie zalegającej flegmy. Jednym z najskuteczniejszych ziół w tej dziedzinie jest oczywiście tymianek. Można go przyjmować zarówno w formie naparu, jak również aptecznego syropu. Astmatycy mogą również przygotować domowy syrop z tymianku. W sieci znajdziemy liczne recepty oraz przepisy na takie mieszanki. Nie wymaga to nakładu czasu i pieniędzy.

  Należy także wspomnieć o prozdrowotnych właściwościach sosny, babki lancetowatej, bzu czarnego, prawoślazu, czystka oraz imbiru. Domowe leczenie astmy oskrzelowej z całą pewnością powinno pamiętać o tych ziołach i roślina. Szczególnie, że można je stosować w formie syropów, naparów, nalewek, a także w formie maści do nacierania klatki piersiowej. W połączeniu z eukaliptusem oraz kamforą, mogą one skutecznie oczyszczać układ oddechowy, co skutecznie przełoży się na jakość snu.

  Aktywność fizyczna a astma oskrzelowa

  Nadmierny wysiłek fizyczny z całą pewnością nie jest zalecany osobom z astmą. Jednak regularny ruch i dobrze dobrane aktywności mogą przynieść bardzo korzystny efekt. To kolejny naturalny sposób na oczyszczenie układu oddechowego oraz wzmocnienie pracy serca i układu krwionośnego. Astma oskrzelowa – leczenie naturalne nie powinno zatem pomijać takich sportów jak: pływanie, jogging, jazda na rowerze, gimnastyka, regularne spacery.

  Astmatycy powinni wybierać umiarkowaną aktywność, która pozwala zachować bezpieczne tempo, bez wyraźnego wkraczania w sektor tempa wysiłkowego. Regularne ćwiczenia 2-3 razy w tygodniu przyniosą najlepsze rezultaty. Jeśli preferujemy aktywność na świeżym powietrzu, warto zakupić maskę antysmogową. Szczególnie w okresie jesienno-zimowy, gdy jakość powietrza jest wyraźnie niższa.

  Prawidłowa dieta przy astmie oskrzelowej

  Osoby chore na astmę powinny robić wszystko, aby unikać nadwagi oraz otyłości. Należy zatem wybrać zoptymalizowaną dietę, w której liczba kalorii nie przekracza dziennego zapotrzebowania. Astmatycy powinni ograniczyć tłuszcze zwierzęce, które w nadmiarze mają niekorzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Pamiętajmy, że zła dieta oraz nadwaga mogą znacząco zwiększać ryzyko ataku astmy. W codziennej diecie powinno znaleźć się miejsce dla zdrowych ryb, warzyw, owoców, gruboziarnistych kasz oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych. W diecie astmatyka ważna jest witamina D oraz kwasy tłuszczowe omega-3, które regulują gospodarkę lipidową w organizmie.

  Leczenie naturalne astmy oskrzelowej – czy jest skuteczne?

  Nie możemy zapominać, że astma oskrzelowa to choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. Nowoczesna medycyna dysponuje metodami oraz środkami farmakologicznymi, które znacznie poprawiają komfort funkcjonowania astmatyków. W związku z tym, astma oskrzelowa – leczenie naturalne powinno być uzupełnieniem metod zalecanych przez prowadzącego lekarza.

  Najistotniejsza jest profilaktyka oraz unikanie czynników zwiększających ryzyko ataku astmy. Musimy zadbać o odpowiednie środowisko życia w naszym mieszkaniu, zaplanować zdrową dietę, a także decydować się na regularną aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności. W łagodzeniu objawów świetnie sprawdzają się zioła: tymianek, pędy sosny, czarny bez, imbir, prawoślaz, babka lancetowata. Z pomocą syropów i naparów z wyżej wymienionych roślin możesz skutecznie oczyścić drogi oddechowe oraz ułatwić odkrztuszanie.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  lekarz online