Antykoncepcja dla mężczyzn

  Antykoncepcja dla mężczyzn w dzisiejszych czasach jest oparta na dwóch metodach. Pierwsza z nich to mechaniczna, a druga chirurgiczna. Większość mężczyzn w Polsce wybiera prezerwatywy. Natomiast w Stanach Zjednoczonych bardzo dużą popularnością cieszy się zabieg wazektomii, który polega na nacięciu oraz podwiązaniu nasieniowodów. Antykoncepcja dla mężczyzn może w niedługim czasie opierać się tak jak ta kobieca, na metodach hormonalnych, w postaci zastrzyków albo plastrów. Cały czas trwają badania nad tabletką antykoncepcyjną dla mężczyzn, który mogliby ją stosować tak samo, jak ich partnerki. Niestety aktualnie to kobiety są narażone na wiele skutków ubocznych, które są spowodowane regularnym zażywaniem hormonów.

  Antykoncepcja dla mężczyzn – którą metodę wybrać?

  Antykoncepcja dla mężczyzn w naszym kraju nie jest zbyt rozpowszechniona, a co za tym idzie, mają oni bardzo ograniczony wybór. Nie ma co ukrywać, że wciąż najbardziej popularna jest prezerwatywa. Nie gwarantuje ona jednak stu procent skuteczności. Warto jest stosować prezerwatywę razem z dodatkowym zabezpieczeniem, na przykład z globulką antykoncepcyjną dopochwową albo z płynem plemnikobójczym. Prezerwatywy są wygodne w stosowaniu oraz bardzo łatwo dostępne. Prezerwatywy można aktualnie kupić prawie wszędzie, zarówno w sklepie spożywczym, jak i na stacji benzynowej. Są niewielkie, więc gwarantują dyskrecję mężczyźnie, który je kupuje oraz są jak najmniej wyczuwalne przez partnerów. Dobrze dobrana prezerwatywa może nawet zapewniać dodatkowe doznania.

  Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej zaawansowanych i ciekawych rozwiązań, jeżeli chodzi o tę metodę antykoncepcyjną dla mężczyzn. Prezerwatywy posiadają tę zaletę, że zabezpieczają one przed wieloma groźnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz przed wirusami, na przykład HIV. Dodatkowo  jest ona dobrze znanym środkiem antykoncepcyjnym.

  Do minusów prezerwatywy należy zaliczyć dyskomfort, związany z zakładaniem prezerwatywy w czasie stosunku. Prezerwatywę bardzo łatwo jest również uszkodzić, co w bardzo dużym stopniu zmniejsza jej skuteczność. Mimo że prezerwatywy są wyprodukowane z nieuczulającego lateksy, co czasami bywa tak, że u niektórych mężczyzn mimo wszystko występuje reakcja alergiczna, na przykład na płyn plemnikobójczy albo na dodane do prezerwatywy substancje zapachowe i smakowe. Gdy wystąpią jakieś alarmujące objawy, to prezerwatywę trzeba jak najszybciej ściągnąć i zastosować inną metodę antykoncepcji.

  Drugą dostępną metodą antykoncepcji dla mężczyzn, która jest prawie w stu procentach skuteczna, jest wazektomia, czyli nacięcie i podwiązanie nasieniowodów. Chociaż jest to zabieg chirurgiczny, to nie zalicza się go do bardzo inwazyjnych. Wyróżnia się on bardzo niskim poziomem powikłań. Wbrew obawom wielu mężczyzn nie wpływa on na przyjemność z seksu. Podczas stosunku nadal dochodzi u mężczyzn do orgazmu oraz wytrysku. Jednak trzeba pamiętać o tym, że wtedy w nasieniu nie ma już plemników. Zabieg ten nie ma również wpływu na gospodarkę hormonalną organizmu. To sprawia, że nie ma żadnych zmian w wyglądzie mężczyzny, ani nie pogarsza się jego kondycja zdrowotna. Mało mężczyzn wie o tym, że podwiązanie nasieniowodów jest zabiegiem całkowicie odwracalnym.

  Antykoncepcja dla mężczyzn – czy są dostępne tabletki antykoncepcyjne?

  Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn nadal są na etapie testow. Nie można ich jeszcze kupić. Ich zadaniem jest hamowanie produkcji plemników w jądrach. Dzieje się to za sprawą tego, że w tabletkach antykoncepcyjnych dla mężczyzn znajdują się progestagen i testosteron. Gdy połączy się ze sobą te dwa hormony, to są one niezwykle skuteczne w zapobieganiu niechcianej ciąży. Prace nad pigułką antykoncepcyjną dla mężczyzn znajdują się już w bardzo zaawansowanej fazie. Pierwsze badania, które zostały wykonane na grupie kontrolnej mężczyzn, udowodniły, że przez siedemdziesiąt dni od przyjęcia dawki hormonów nie mieli oni zdolności zapłodnienia. Powróciła ona po około czterech miesiącach po zakończeniu przyjmowania leków.

  Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn to również rozwiązanie, które może ziścić się w przyszłości. Wstrzykiwany do organizmu mężczyzny testosteron ma zmniejszyć liczbę plemników. Jednak skuteczność tej metody antykoncepcyjnej nie została jeszcze dokładnie określone, bo nie ma dokładnych danych, o ile procent liczba plemników musi być mniejsza, żeby nie doszło do zapłodnienia. Niestety stosowanie tej metody antykoncepcyjnej dla mężczyzn jest związane również z pewnymi skutkami ubocznymi. Dostarczany do organizmu z zewnątrz testosteron obniża naturalną produkcję tego hormonu, a co za tym idzie, spada u mężczyzn popęd seksualny. U badanych mężczyzn można było zaobserwować również rozrost gruczołu krokowego.

  Antykoncepcja u mężczyzn – jakie są jeszcze inne dostępne obecnie rozwiązania?

  Do antykoncepcji mężczyzn trzeba jeszcze zaliczyć naturalne metody zapobiegania nieplanowanej ciąży. Najskuteczniejszym sposobem jest wstrzemięźliwość seksualna w dni płodne kobiety.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.