angina - objawy i leczenie

  Angina to choroba, której nie powinniśmy bagatelizować. Czym się charakteryzuje? Po czym poznać, że mamy do czynienia z anginą? Jak ją leczyć? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście.

  Angina – co to takiego?

  No właśnie, czym jest angina? Co skrywa się pod jej nazwą? Angina to nic innego jak ostre zapalenie migdałów podniebiennych i błony śluzowej gardła. Co ważne, jest to choroba zakaźna, która roznosi się drogą kropelkową. Do zakażenia anginą może dojść przez dotyk, wystarczy dotknąć klamki, której wcześniej dotykał chory, czy rozmowa, by się zarazić.

  Angina rozwija się stosunkowo szybko i gwałtownie. Już po kilku godzinach od kontaktu z osobą chorą na anginę możemy zauważyć pierwsze symptomy. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby przemęczone fizycznie, jak i psychicznie, jak również osoby osłabione z powodu różnego typu schorzeń oraz osoby, które na co dzień źle się odżywiają.

  Angina – czym się objawia?

  Po czym rozpoznać, że mamy do czynienia właśnie z anginą? Niektórzy pewnie uznają, że skoro mam do czynienia z zapaleniem migdałków to charakterystycznym objawem będą zmiany na nich. Jednak angina może objawiać się w różny sposób, co oznacza, że mogą wystąpić także inne symptomy. Zastanawiasz się jakie?

  Do głównych objawów anginy zalicza się silny ból gardła, który promieniuje aż do uszu. Również obrzęk gardła oraz trudności w przełykaniu mogą świadczyć o tym, że właśnie dopadła nas angina. Kolejnym symptomem jest wysoka gorączka,  która zwykle utrzymuje się powyżej 38 stopni Celsjusza. Nie powinniśmy także bagatelizować powiększonych i bolesnych węzłów chłonnych (szczególnie szyi), które są szczególnie dokuczliwe przy ucisku.

  Charakterystycznym objawem anginy jest biały nalot na migdałkach, jak również wszelkiego typu przekrwienia na nich czy powiększenia. Przy anginie mogą występować również trudności z oddychaniem, apatia, złe samopoczucie czy brak apetyty. Czasami pojawia się też nieprzyjemny zapach z ust.

  Angina – ja ją się leczy?

  W jaki sposób leczy się anginę? Czy można podjąć samodzielne kroki? Okazuje się, że angina jest na tyle poważnym schorzeniem, że wymaga wsparcie ze strony profesjonalisty. Dlatego, gdy tylko zauważymy niepokojące symptomy, lepiej zgłosić się do lekarza.

  W celu skutecznego wyleczenia anginy konieczne jest podjęcie terapii antybiotykowej. Zarówno o rodzaju leku, jak i samym sposobie jego przyjmowania zadecyduje lekarz. Jednak w leczeniu choroby zazwyczaj zalecane są antybiotyki z grupy penicylin, dużą popularnością cieszy się między innymi amoksycylina.

  Warto w tym miejscu zaznaczyć, że angina daje podobne objawy jak mononukleoza. Munonukleoza wymaga zupełnie inne leczenia, co oznacza, że jeśli zostaną podane preparaty na anginę, to leczenie nie przyniesie żadnych rezultatów. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze postawić diagnozę i dostosować leczenie, które pomoże wyleczyć chorobę i sprawi, że szybko wrócimy do zdrowia.

  W leczeniu anginy oprócz antybiotyków bardzo przydatne okazują się również inne preparaty. O czym dokładnie mowa? Jak wiadomo, przy anginie występują różne objawy. Aby zapewnić sobie lub osobie, która zmaga się z chorobą ulgę, możemy wdrożyć także inne środki.

  Przykładowo przy gorączce dobre efekty daje paracetamol. Zażywając środki zawierające paracetamol, możemy zmniejszyć gorączkę, dlatego zaleca się ich przyjmowanie osobom, którym zmagają się z wysoką temperaturą.

  Innymi dokuczliwymi symptomami jest ból gardła. Warto wiedzieć, że z nimi też można sobie skutecznie poradzić. Zastanawiasz się jak? Wystarczy, że sięgniemy po leki odkażające jamę ustną, jak również te, które łagodzą ból gardła.

  Osoby preferujące naturalne sposoby leczenia mogą kurację wzbogacić o napary z ziół. Bardzo dobre efekty dają między innymi napary z szałwii lub rumianku. Warto także pomyśleć o ciepłych okładach z wykorzystaniem tych ziół. Nie każdy wie, ale ciepłe okłady potrafią czynić cuda. Przede wszystkim polecane są tym, u których węzły chłonne szyi są powiększone i sprawiają ból przy dotykaniu.

  Angina a powikłania

  Wiele osób bagatelizuje chorobę, a to ogromny błąd, ponieważ angina niesie ze sobą pewne powikłania. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ani zaniechać leczenia, ani też podejmować niewłaściwej terapii.

  O jakich dokładnie powikłaniach mowa? Przede wszystkim narażamy się na zapalenie ucha środkowego, jak również zapalenie węzłów chłonnych szyi. Innym dosyć nieprzyjemnym powikłaniem, do którego możemy doprowadzić wskutek zbagatelizowania choroby to ropień około migdałkowy.

  Co ważne, ropień około migdałowy może prowadzić do zapalenia struktur wewnątrzczaszkowych, a to stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale również życia. Innymi, również często występującymi powikłaniami są zapalenia nerek, zapalenia stawu oraz stany zapalne skóry.

  Podsumowując, choć angina wydaje się dla wielu niegroźnym zapaleniem migdałków, to okazuje się, że nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego, gdy tylko zauważymy u siebie jakieś symptomy, lepiej jak najszybciej zapisać się do lekarza pierwszego kontaktu.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  Potrzebujesz konsultacji? Skorzystaj z usługi lekarz online.