Anemia - objawy i leczenie

  Anemia daje podobne objawy jak zwykłe przemęczenie, więc bardzo łatwo ją przegapić. Jeśli często czujesz zmęczenie, boli Cię głowa lub masz trudności z koncentracją, to nie powinieneś tego lekceważyć, ponieważ anemia może stanowić poważne zagrożenie dla Twojego zdrowia. Koniecznie sprawdź, jak ją rozpoznać i leczyć!

  Anemia – co to takiego?

  Anemia zwana również niedokrwistością to schorzenie, w którym dochodzi do zmniejszenia poniżej normy stężenia hemoglobiny, hematokrytu oraz liczby erytrocytów. Efektem takiego stanu jest zmniejszenie zdolności krwi do transportu tlenu, co prowadzi do zmniejszenia natlenowania tkanek oraz narządów.

  Wyróżnić można wiele podtypów anemii. Wśród nich znajdziemy:

  • niedokrwistość pokrwotoczna – anemia powstaje wskutek dużej lub przewlekłej utraty krwi;
  • niedokrwistość syderoblastyczna  – jest to rodzaj anemii związanej z zaburzeniami w powstawaniu hemu, który jest składnikiem hemoglobiny;
  • niedokrwistość hemolityczna – tego typu anemia związana jest z nieprawidłowym rozpadem erytrocytów ( np. anemia sierpowata);
  • niedokrwistość aplastyczna – dochodzi do niej wskutek niewydolności szpiku kostnego;
  • niedokrwistość megaloblastyczna – jest to rodzaj anemii związanej z zaburzeniami w syntezie DNA w komórkach układu krwiotwórczego (np. niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego, niedokrwistość z niedoboru witaminy B12);
  • niedokrwistość chorób przewlekłych;
  • niedokrwistość z niedoboru żelaza.

  Ze względu na sposób nasilenia anemii można podzielić ją na łagodną, umiarkowaną, ciężką oraz zagrażającą życiu.

  Anemia – jakie daje symptomy?

  Charakterystycznymi objawami dla każdego rodzaju anemii jest osłabienie, ból i zawroty głowy. O obecności niedokrwistości może świadczyć także uczucie zmęczenia i znużenia, które nie ustępuje pomimo odpoczynku. Innymi, także charakterystycznymi symptomami są bladość skóry oraz błon śluzowych. Zmiany zauważyć można na wargach, które robią bledsze. Zmiany można także zauważyć na spojówkach oczu – gdy odchylimy dolną powiekę, zauważyć można żywo czerwone wnętrze.

  O anemii mogą także sugerować jasne i blade powieki, jak również pogarszający się stan włosów (stają się one przesuszone, łamliwe i wypadają). Dla anemii charakterystyczne są także duszności, kołatanie serca i łapanie zadyszki. Jeśli łatwo męczymy się po podbiegnięciu kilku metrów czy podejściu paru schodów, to może być symptom anemii. Inne występujące objawy anemii to problemy z pamięcią i koncentracją, które często są mylone ze skutkiem przemęczenia i stresu. Może pojawić się również senność, czy skłonności do depresji.

  Pozostałe objawy niedokrwistości zależą od jej rodzaju. W przebiegu anemii megaloblastycznej (czyli tej wynikającej z niedoboru kwasu foliowego lub witaminy B12) zauważyć można zaburzenia neurologiczne w postaci zaburzeń czucia głębokiego i wibracji, napięcia mięśniowe, czy zaburzenia równowagi.

  Dodatkowo mogą pojawić się takie symptomy jak ospałość, zmiany osobowości, czy reakcje paranoidalne. Przy niedoborze kwasu foliowego zauważyć można także drażliwość lub depresję.

  Dla niedokrwistości megaloblastycznej charakterystyczne są też zmiany w stanie włosów – stają się cienkie, tracą połysk i wcześnie zaczynają siwieć. Zauważyć także można zapalenie błony śluzowej języka – język przybiera ciemnoczerwoną lub bladą barwę z cechami zaniku brodawek. Pojawić się mogą również.  dolegliwości bólowe i zmiany w okolicy kąciku ust (tzw. zajady) oraz nagła utrata apetytu.

  Niedokrwistość sierpowatą , poza ogólnymi objawami anemii, poznać można po opuchniętych dłoniach i stopach, jak również dolegliwości bólowe różnej lokalizacji.

  Anemia – jak ją leczyć?

  Jak przebiega leczenie anemii? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób i nie ma w tym nic złego, w końcu od tego, czy podejmiemy leczenie, zależy stan naszego zdrowia. Przyjęło się, że przy anemii leczenie dopasowywane jest do rodzaju schorzenia, jak również do przyczyny, która do niego doprowadziła.

  Najczęściej lekarz zaleca suplementację niedoboru powodującą niedokrwistość. Przykładowo w anemii wywołanej niedoborem żelaza zaleca się przyjmowanie suplementów, które uzupełnią braki żelaza w organizmie. Lekarz może zatem przepisać środki, które zawierają w sobie żelazo i zalecić wprowadzenie diety opartej na produktach bogatych właśnie w ten składnik. Wszystko po to, by odbudować jego optymalny poziom w organizmie.

  Zupełnie inaczej wygląda leczenie sferocytozy wrodzonej. Jest to choroba genetyczna, w której nie jest możliwe leczenie przyczynowe. Jedynym sposobem na powrót do zdrowia jest wdrożenie farmakologicznego leczenia. W tego typu przypadkach lekarz zaleca przyjmowanie takich leków jak androgeny, erytropoetynę lub glikokortykosteroidy. Dodatkowo w terapii stosuje się przetoczenie koncentratów krwinek czerwonych. W trudniejszych przypadkach lekarz może zalecić nawet usunięcie śledziony.

  Suplementacja nie może również w przypadku anemii sierpowatej. W przypadku tego schorzenia podstawą leczenia jest transfuzja krwi. Wspomagająco lekarz może zdecydować o wprowadzeniu antybiotykoterapii, leków przeciwzapalnych, jak również preparatów zwiększających elastyczność czerwonych krwinek.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  porady lekarskie internetowe