Afty, chociaż mają niewielki rozmiar, to potrafią wywołać bardzo silny ból. Mogą się pojawić absolutnie w każdym wieku. Najczęściej występują u kobiet. Zazwyczaj są rezultatem drobnych urazów w jamie ustnej. Afty przyczyniają się do uczucia dyskomfortu. Utrudniają one jedzenie oraz mówienie. Jak leczy się afty? Czy są na nie jakieś sprawdzone, domowe sposoby?  

  Czym są afty?

  Afty są niewielkimi oraz bolesnymi zmianami, które występują w jamie ustnej. Zazwyczaj można je dostrzec na śluzówce policzków, warg i na języku oraz w okolicy podjęzykowej. Afty posiadają formę małych, płytkich nadżerek albo owrzodzeń, które są pokryte włóknikowym nalotem w białym, żółtym lub szarym kolorze. Afty otoczone są zapalną obwódką. Tworzą się pojedynczo albo w większych grupach. Mogą się utrzymywać w jamie ustnej od paru dni, nawet do kilku tygodni. Afty w przeciwieństwie do opryszczki wargowej nie są zaraźliwe. Nie wynikają z infekcji wirusowej. Zanim afty wystąpią w jakimś konkretnym miejscu, to można czuć pieczenie i mrowienie.

  Jakie są przyczyny występowania aft?

  Powody pojawiania się aft nie zostały jeszcze do końca rozpoznane. Jednak lekarze mówią o bardzo wielu czynnikach, które mogą być przyczyną ich występowania. Wpływ na wytworzenie się niewielkich aft mają głównie: niewłaściwa higiena jamy ustnej, próchnica, uszkodzenia śluzówki, na przykład w czasie codziennego szczotkowania zębów lub podrażnienia, które wytworzyły się w czasie wizyty u dentysty, noszenie aparatu ortodontycznego, niewłaściwie dobrana proteza, używanie bardzo mocnych antybiotyków, stres, alergia, skłonności genetyczne oraz czynniki rodzinne, żywność, która ma w swoim składzie konserwanty oraz sztuczne barwniki, polepszacze.

  Afty małe, czyli tak zwane afty Mikulicza, posiadają charakter nawracający. To najczęściej tworzący się rodzaj aft. Goją się one dość szybko i nie zostawiają po sobie żadnych blizn. Dużo bardziej uciążliwe i trudniejsze do wyleczenia są afty duże, czyli tak zwane afty Suttona. One występują tylko u około dziesięciu procent osób. Afty tego rodzaju są to bardzo bolesne zmiany w jamie ustnej o dużo większej średnicy. Mogą mieć one nawet 3 cm! Najczęściej towarzyszy im również osłabienie oraz powiększenie węzłów chłonnych. Z uwagi na ich rozmiar oraz na ból, który sprawiają, afty mogą utrudniać mówienie oraz spożywanie posiłków. Zazwyczaj tego typu afty tworzą się na podniebieniu albo w okolicy gardła. Goją się one przez kilka tygodni oraz często pozostawiają po sobie nieestetyczne blizny.

  Tego rodzaju afty mogą być wywołane przez: zaburzenia hormonalne, nieprawidłową higienę jamy ustnej, podrażnienia wywołane pastą do zębów, która zawiera dodecylosiarczan sodu, słabą pracę układu immunologicznego, brak pewnych witaminy oraz minerałów. Warto tutaj wymienić między innymi: żelazo, kwas foliowy, witaminy z grupy B. Trzeba tutaj wspomnieć również o aftach opryszczkopodobnych. Są to małe i bolesne nadżerki.

  Afty – leczenie

  Leczenie aft powinno się zacząć od wyeliminowania czynników, które mogą być ich przyczyną. Trzeba na samym początku wyleczyć wszystkie ewentualne ubytki zębowe, usunąć płytkę nazębną oraz kamień nazębny. Ważne jest również kompleksowe zadbanie o higienę jamy ustnej. Jeżeli nosisz protezę albo aparat ortodontyczny, to możesz poprosić lekarza stomatologa o konsultację oraz wyregulowania albo korektę ich. Żeby zmniejszyć dyskomfort, który zazwyczaj jest obecny przy aftach, należy ograniczyć w diecie produkty kwaśne i gorące, ponieważ mogą one podrażniać śluzówkę.

  W aptekach występuje bardzo wiele preparatów, które mogą być pomocne w leczeniu aft. Bardzo popularne są w szczególności żele na afty oraz pasty, które zmniejszają owrzodzenie, a co za tym idzie, przyspieszają regenerację śluzówki. Można również używać sprayów albo płynów do płukania jamy ustnej, które zawierają chlorheksydynę. Ta substancja ma działanie odkażające i przyspiesza gojenie zmian. Warto pamiętać o czytaniu ulotek leków, żeby znać ich działanie i możliwe skutki uboczne.

  Gdy afty posiadają charakter nawracający i stosowanie wspomnianych wcześniej sposobów nie przynosi oczekiwanych rezultatów, to konieczne może być leczenie ogólnoustrojowe. Wymagane będzie wtedy wykonanie badań, które będą wykluczały ewentualne niedobory witamin i minerałów, takich jak na przykład żelazo, kwas foliowy, czy witamina B12. Przyczyną aft może być również celiakia. Zależnie od postawionej diagnozy, poza leczeniem miejscowym lekarz może zalecić stosowanie kortykosteroidów albo leków immunomodulujących. Używa się ich w szczególności wtedy, gdy choroba jest bardzo mocno zaawansowana.

  Czy afty da się wyleczyć domowymi sposobami?

  Gdy na afty cierpisz tylko od czasu do czasu, to możesz skorzystać z kilku domowych sposobów, które zmniejszą ból oraz przyspieszą regenerację śluzówki jamy ustnej. Możesz stosować na przykład płukankę z roztworu soli. Wystarczy, że wymieszasz ze sobą pół łyżeczki soli oraz szklankę ciepłej wody. Sól ma działanie odkażające. Kolejnym sposobem są napary ziołowe, na przykład z rumianku.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.