Są takie produkty, które ludzki organizm trawi bardzo szybko. Zajmuje mu to nie więcej niż kilkadziesiąt minut. Inne produkty ten sam proces zamykają w ciągu nawet kilkudziesięciu godzin! W tym artykule omówimy 10 produktów, które najdłużej zalegają w jelitach. Wszystkich tych artykułów spożywczych powinieneś unikać, w szczególności jeżeli masz jakieś dolegliwości związane z funkcjonowaniem jelit, na przykład chorobę Leśniowskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub zespół jelita drażliwego.

  Numer jeden to hamburger

  Hamburger to jeden z tych fast foodów, których bardzo ciężko jest sobie odmówić. Bardzo dobre zaspokajają nawet największy głów, świetnie smakują i ich przyrządzenie nie zajmuje wiele czasu. Wiadomo, że takie domowe hamburgery są najlepsze. Niestety nie dla Twoich jelit. Hamburger to taka potrawa, która zalega przez bardzo wiele godzin z Twoich jelitach i żołądku. W hamburgerach znajdują się bardzo duże tłuszczów trans, to znaczy utwardzonych olejów roślinnych. Są one wyjątkowo trudne do strawienia przez ludzki organizm. Strawienie takiego hamburgera może Ci zająć nawet trzy dni. Mamy nadzieję, że gdy masz tego świadomość, to rzadziej będziesz po niego sięgał.

  Numer dwa to pizza

  Tak. Tego fast fooda również nie mogło tutaj zabraknąć. Pyszna, sycąca i znana na całym świecie. W dodatku na pierwszy rzut oka może się wydawać o wiele mniej szkodliwa niż wspomniany wcześniej hamburger. W końcu jest to tylko ciasto drożdżowe, sos pomidorowy, ser i inne dodatku. A jednak! Niestety w Polsce bardzo trudno jest znaleźć taką pizzę, która smakiem i jakością wykorzystanych do niej składników dorównywałaby tej we Włoszech, skąd pochodzi. Pewnie Ty również najczęściej wybierasz pizzę mrożoną, która ma w swoim składzie praktycznie same konserwanty i sztuczne barwniki. Gdy się nad tym głębiej zastanowisz, to pewnie sam dojdziesz do wniosku, że taka pizza nie może być lekkostrawna. Pizzę w najlepszym przypadku ludzki organizm trawi przez sześć godzin. Najbardziej szkodliwa dla żołądka i jelit jest pizza carbonara, serowa, na przykład cztery sery oraz farmerska.

  Numer trzy to sernik

  Chociaż tak samo jak dwie wcześniej wymienione potrawy jest po prostu przepyszny i trudno jest się mu oprzeć, to jest naprawdę ciężkostrawny. W tradycyjnym serniku standardowo znajduje się masło, twaróg, jajka, śmietanka i cukier. Strawienie tych produktów pojedynczo już stanowi spore wyzwanie dla Twojego żołądka. Natomiast ich połączenie to prawdziwa męka nie tylko dla Twoich jelit, ale również dla całego układu trawiennego. Na szczęście w internecie możesz znaleźć mnóstwo przepisów na trochę zdrowsze wersje sernika.

  Numer cztery to grzyby

  Pewnie nie raz już słyszałeś o tym, że można się nimi zatruć, ale nigdy nie zastanawiałeś się nad tym, czy są ciężkostrawne. Możemy Ci tylko powiedzieć, że wyjątkowo. Jeżeli nie znasz się na gatunkach grzybów, to tak, czy inaczej powinieneś się ich wystrzegać, ponieważ zjedzenie trującego grzyba może się skończyć dla Ciebie tragicznie. Grzyby są wyjątkowo ciężkostrawne, ponieważ są zbudowane z chityny. Jest to wielocukier, którego nie rozpuszczają kwasy żołądkowe.

  Numer pięć to produkty wieprzowe

  Wieprzowina to jedno z najpopularniejszych rodzajów mięsa w naszym kraju. Ma bardzo wysoką zawartość tłuszczy oraz cholesterolu. Z tego względu wieprzowina jest ciężkostrawna i zawiera bardzo duże ilości kalorii. Produkty, których powinieneś unikać to między innymi: żeberka wieprzowe, słonina, boczek, golonka oraz karkówka. Na szczęście możesz sobie pozwolić na przykład na odtłuszczony schab albo szynkę.

  Numer sześć to orzechy

  Chociaż są bardzo zdrowe, to nie są zbyt przyjazne dla Twojego żołądka oraz jelit. Warto tutaj wspomnieć o tym, że orzechy zawierają bardzo duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin oraz minerałów. Mają korzystny wpływ na ukląd krążenia, zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego, zawał serca, czy udar mózgu. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie ich zabójczy wpływ na układ trawienny, w szczególności na jelita.

  Numer siedem to warzywa strączkowe

  Chociaż warzywa strączkowe tak samo jak orzechy są wyjątkowo zdrowe, to pełno jest w nich oligosacharydów, oraz węglowodanów złożonych. To właśnie te składniki sprawiają, że fasolka oraz groch zalegają w jelitach przez bardzo długi czas.

  Numer osiem to ciasta z kremem

  Wspominaliśmy już o sernikach, ale ciasta z kremem zasługują na osobny punkt. Zazwyczaj kremy są robione z gęstej śmietany. Nie można jej uznać ani za lekkostrawną, ani za niskokaloryczną. Jedzenie takich ciast może szybko powodować znaczny przyrost wafi. Tylko ostrzegamy!

  Numer dziewięć to przetwory rybne

  Sama ryby, na przykład ugotowane na parze, są lekkostrawne. Jednak ich przetwory, czyli na przykład śledzie w occie albo w śmietanie, ludzki żołądek trawi przez minimum cztery godziny.

  Numer dziesięć to podroby

  Jeżeli lubisz kaszankę albo duszoną wątróbkę to musisz być przygotowany na to, że Twój żołądek będzie je bardzo długo trawił. To samo dotyczy pasztetów.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.